13. 07. 20225

A čím topíte v zimě vy? Odborníci z Dřevocentra radí

Topná sezona se blíží mílovými kroky, pokud se i vy chcete ohřát v teple domova, je nejvyšší čas začít přemýšlet, kterým z dostupných paliv budete svou domácnost vytápět.

Pokud svou domácnost vytápíte elektřinou či plynem, je volba jednoduchá, otočíte termostatem na radiátoru a kýžený výsledek je dostaví. Avšak stále více lidí vytápí své domácnosti uhlím, štípaným dřívím, briketami nebo peletami. Ne vždy se jedná o otázku volby, obyvatelé malých měst nebo vesnic, kteří nemají možnost topit plynem, jsou odkázání na vytápění tuhými palivy.


Pryč jsou doby, kdy od začátku jara správný hospodář trávil každou volnou chvíli v lese a těžil dříví, kterým bude celou zimu topit.

V současné době existuje mnoho specializovaných firem, které se o těžbu dřeva postarají za vás. Vy se nemusíte starat ani o zpracování či dovoz. Prostě si objednáte již naštípaná polena, která už jen v klidu zapálíte.


Výhodou topení dřevem je nejen jeho nízká cena (v porovnání s ostatními tepelnými zdroji), ale také šetrnost k životnímu prostředí – dříví je totiž ekologické palivo.

Při výběru palivového dříví dbejte také na druh dřeviny. Měkké dříví je ideální pro rozdělání ohně, popř. pokud potřebujete rychlý a stálý žár, tak k tomuto účelu doporučujeme smrk či borovici. Pro dlouhodobý a stabilní oheň vybírejte dub či buk.

Dbejte také na to, aby dříví, které kupujete, bylo proschlé, jelikož vlhkost dřeva má velký vliv na samotnou výhřevnost.

Další možností je vytápění dřevěnými peletami, které již není ničím neobvyklým. Dřevěné pelety se vyrábějí z odpadu, který vznikne při dřevovýrobě. Prodej automatických kotlů na pelety přitom rok od roku roste. Výhoda vytápění dřevěnými peletami je právě v automatickém kotli, který se pro toto vytápění používá. Topení tímto způsobem je velice komfortní, kamna jsou většinou vybavena šnekovou násypkou s automatickým podavačem. Pelety se tedy s ohledem na velikost násypky doplňují zpravidla jedenkrát za týden. Nejmodernější kotle na pelety mají možnost připojení na wi-fi, kotel můžete tedy ovládat pomocí mobilní aplikace. Není nic příjemnějšího než přijet z vycházky do vyhřátého domova. Pelety jsou velice náročné na skladování, není možné je skladovat ve vlhku, kdy dojde k jejich znehodnocení. Vždy vyžadují suchý prostor.


Nesmíme zapomenout ani na brikety. Hlavní výhodou topení dřevěnými briketami je jejich univerzální použití, dřevěné brikety jsou totiž vhodné do všech typů topidel, můžete je použít nejen v krbu, v kotli, ve které spalujete dříví, ale také v zahradním grilu. Při vytápění dřevěnými briketami dbejte na správnou volbu briket. K rychlému žhnutí je vhodné vybrat brikety z měkkého dřeva s otvorem uprostřed, který umožňuje snadnější zátop a rychlejší prohřívání. Pro dlouhodobé vytápění je lepší sáhnout po briketách plných vyráběných z dřeva tvrdého. Topení dřevěnými briketami je čisté, jednoduché a ekonomické. Popel lze navíc použít jako přírodní hnojivo. Dřevěné brikety jsou nenáročné na skladování, v suchém prostoru je lze totiž skladovat i několik let.


A čím topí profesionálové z Dřevocentra CZ? Z našich vlastních zkušeností vám můžeme doporučit topení dřevěnými briketami!

K zakoupení na našem e-shopu a také na všech 13 pobočkách Dřevocentrum CZ a.s.

Autor: | sekce: Aktuality