23. 04. 20235

Dřevěný krov na míru - usnadní práci, ušetří čas a vydrží věky

Naprostý základ tesařiny je přesnost. Kvalitní dřevo a dobrý spojovací materiál lze sice sehnat poměrně snadno, ale vyrobit konstrukci krovu na milimetr dokáže jen skutečný mistr. Právě na jeho umu záleží, jak mu půjde práce od ruky a jak dlouho střecha vydrží. Mistrem divize Dřevocentra CZ je v tomto směru CNC stroj Hundegger K2i.

Tento špičkový obráběcí stroj je připraven splnit všechna přání zákazníků. Krovy nařeže s láskou jako trám doslova na míru. Ten, kdo ten svůj objednal do konce března, získal tři výhody navíc. Zákazníkovi byla zdarma zpracována cenová nabídka, krov byl bezplatně přivezen až na stavbu, a pokud objednavatel nespěchal, byl mu uskladněn až do konce června v suché hale.

„Tuto službu jsme připravili speciálně na začátek stavební sezony. Někdy totiž řemeslníci řeší krovy na poslední chvíli a pak zbytečně dlouho čekají. Včasnou objednávkou předejdou nejen tomuto problému, ale zároveň získají nacenění a dopravu zdarma,“ vysvětlil Martin Konvalina, ředitel Dřevocentra CZ.

 

Krov přesně takový, jaký potřebujete

Konstrukce určená k nesení střešní krytiny, jak krov popisují odborné publikace, musí být schopna zvládnout zatížení střechy, ale třeba i sněhu. Jeho pevnost a precizní provedení jsou zárukou bezpečnosti i dlouhověkosti stavby. Krovy na míru vyrobené na multifunkčním CNC stroji poskytují obojí. Řemeslníci a lidé, kteří staví svépomocí, oceňují především fakt, že si mohou nechat krov vyrobit odborníky doslova jako skládačku. Předem připravený krov jim umožňuje velmi rychlou a pohodlnou práci, což je zásadní faktor při stavbách i rekonstrukcích.

 

I když jde o „stavebnicový systém“, pro Dřevocentrum CZ není problém dodat zákazníkům širokou škálu krovů pro řadu staveb. „Dřevěné CNC krovy vyrábíme pro klasické rodinné domy, atypické dřevostavby, garáže, pergoly, přístřešky nebo kulturní a společenské objekty, speciální a hybridní konstrukce,“ vypočítává ředitel Konvalina s tím, že stavebníci poptávají konstrukce z nesušeného stavebního řeziva, z KVH hranolů nebo z lepených BSH konstrukčních hranolů. Pokud jde o materiál, většina řemeslníků dává přednost smrkovému dřevu, ale je možné nabídnout i modřínové materiály.

 

CNC obrábění nemá limity

Multifunkční stroj Hundegger K2i, který je v Dřevocentru CZ využíván už druhým rokem, zvládá opracování dřeva i do velmi složitých tvarů, a to s maximální precizností. Plně automatizované zařízení používá program Sema, v němž pracovníci připraví data pro pětiosé obrábění. „Tímto strojem provádíme přířezy pod jakýmkoli úhlem, vrtáme, frézujeme, čepujeme, dlabeme i plátujeme. Jednotlivé prvky dokážeme označit číslem, což řemeslníkům usnadňuje práci i při montážích mimořádně složitých krovů,“ vysvětluje ředitel Dřevocentra CZ.

 

Objednávky přijímají všechny pobočky

Krovy vyrobené CNC obráběním je možné objednat v kterémkoli z 15 Dřevocenter CZ. Pracovníci jsou připraveni poradit s výběrem materiálu, po předložení projektové dokumentace připraví střechám vazby na míru. „Nabízejí se dvě možnosti, jak u nás dřevěný CNC krov poptat. Buď mají zákazníci vlastní projekt, na jehož základě provedeme kalkulaci, nebo si mohou vybrat z námi přichystaných jednoduchých konstrukcí. Vlastní řešení jsme schopni připravit nejen u drobných projektů,“ řekl Martin Konvalina.

 

A jak dlouho celý proces trvá? Podle ředitele je to velmi individuální. Roli hraje projektová připravenost investora a jeho součinnost při schvalování cenové nabídky, podpisu smlouvy i zaměření stavby a odsouhlasení finální podoby. Na zpracování dat pro CNC stroj je potřeba počítat asi se třemi dny, samotná výroba zabere kolem 14 až 21 dnů. „Když nám zákazník dodá všechno potřebné včas, pracujeme průběžně a rychle. Doporučujeme však udělat si časovou rezervu a krov poptat co nejdříve. Kdo ho objedná v březnu, tomu ho vyrobíme a do června rádi uskladníme. Získá tak jistotu, že až bude konstrukci potřebovat, přivezeme mu ji na stavbu během několika málo dnů,“ dodal ředitel Dřevocentra CZ.

Typy krovů a kritéria pro jejich výběr

Jak už bylo řečeno, střecha je součástí každého domu a jejím základním stavebním prvkem je krov. S naprostou převahou je materiálem pro stavbu krovů zejména v oblasti rodinných domů dřevo. Kovové a jiné konstrukce krovů se objevují v tomto typu výstavby velmi zřídka. Investora by měla v této souvislosti zajímat především základní kritéria, podle nichž lze volit mezi jednotlivými systémy krovů. O tom a nejen o tom v rozhovoru informuje Ing. Petr Kouřil, zaměstnanec Dřevocentra CZ, který má na pobočce v Medlešicích u Chrudimi od nového roku na starosti středisko CNC.

 

Podle čeho určíte, který typ je pro střechu ten nejvhodnější?

Jsou to tři základní kritéria, mezi která patří využití podkrovních prostor, cena krovu a možnost izolace. Tato kritéria, jak již bývá zvykem, jdou částečně proti sobě a je na zákazníkovi, které upřednostní.

 

Kterým směrem se dnešní krovové soustavy ubírají?

Uvedeme dva možné směry. Je to příhradový vazníkový krov, který umožňuje zastřešit velká rozpětí bez nutnosti častých podpor. Velmi často se tento typ krovů používá k zastřešení průmyslových objektů. S masivním rozvojem nejrůznějších spojovacích prostředků se tyto krovy staly ekonomicky přijatelnou variantou i pro zastřešení rodinných domů. Potom to jsou klasické krovy, mezi něž řadíme prosté krovy krokvové, hámbálkové či vaznicové.

 

Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Výhodou vazníkových krovů je prakticky neomezený prostor pro izolaci. Z hlediska jejich konstrukce je poměrně vhodná izolace foukaná, která zaplní všechny prostory mezi příhradovinou. Nevýhodou je prakticky nulová využitelnost podkrovních prostor. Podobu dnešních klasických krovů z velké části tvoří požadavky na tloušťku mezikrokevní izolace a nahrazování některých klasických tesařských spojů kovovými spojovacími prostředky. Výhodou klasických krovů je možnost využití podkrovních prostor, nejen jako zatepleného obytného podkroví, ale také jako nezateplené půdy. Větší výška krokví navíc umožňuje splnit vyšší požadavky na izolaci.

 

A jak je to s jejich cenami?

Na první pohled je cena klasických krovů vyšší než krovů vazníkových. Platí se však nejen za samotnou střešní konstrukci a použité materiály, ale také za prostor, který zákazník nově získá k dispozici. Cena za jeden metr čtvereční, případně metr krychlový takového prostoru, je několikanásobně nižší, než kdyby někdo chtěl vytvořit další pokoj nebo technickou místnost o stejné rozloze.

 

Autor: | sekce: Aktuality