14. 07. 20225

DŘEVOCENTRUM SE MŮŽE POCHLUBIT ÚSPĚŠNÝM ROKEM 2021.

DŘEVOCENTRUM CZ MÁ I LETOS SMĚLÉ PLÁNY. Z pohledu tržeb a hospodářského výsledku byl ve společnosti dřevocentrum cz, a. s. rok 2021 nejlepší v celé historii. Cesta k tomuto prodejnímu výsledku ale nebyla jednoduchá. Přinesla s sebou spoustu nových úkolů a nutných nastavení ve strategii prodeje a nákupu.

„Začátkem minulého roku jsme začali realizovat výhodné nákupy důležitých produktů a budovali prodejní zásoby pro začátek sezóny. Ve spolupráci s našimi nejvýznamnějšími dodavateli a výrobci se nám i za cenu zvýšených investic do skladových zásob podařilo naskladnit dostatečné množství všech komodit hned z kraje roku,“ řekl Martin Konvalina, ředitel společnosti Dřevocentrum CZ, která 1. dubna 2021 úspěšně otevřela dvě nové prodejní pobočky v Žatci a v Kunovicích. Ještě předtím byly obě pobočky zrekonstruovány a dovybaveny důstojným prodejním prostorem se zázemím pro obsluhu.

„Navíc disponují dostatečným skladovým prostorem v krytých halách, a proto mohly být naskladněny plnohodnotným rozsahem sortimentu, na který jsou naši zákazníci zvyklí z jiných poboček,“ uvedl ředitel. V červnu téhož roku byla také dokončena výstavba a instalace obráběcího centra Hundegger v medlešické pobočce. Tím se rozšířila nabídka servisu o CNC obráběné dřevěné materiály, především pro nabídku krovů, které jsou na CNC stroji opatřeny všemi potřebnými výřezy, dlaby a vývrty, aby mohly být na stavbě sestaveny jednoduše stavebnicovým systémem. Tato nabídka zákazníkům Dřevocentra výrazně zkrátí čas při stavbě dřevěných konstrukcí, a navíc snižuje nároky na zkušenosti a zručnost řemeslníků.

Již v jarních měsících docházelo k postupnému nárůstu cen všech dřevařských materiálů kvůli růstu cen kulatiny a vysoké poptávce od tuzemských zákazníků. Kromě toho byl výrazně navýšen export především do Ameriky a Číny. Tyto země byly schopné nabídnout vyšší výkupní cenu, než jaká byla v té době v Evropě standardem. Podle ředitele růst cen gradoval do maximální hodnoty v červenci a udržel se až do konce srpna. V průběhu prázdnin se snížila poptávka a postupně ochladl i export. Každoroční nárůst poptávky na začátku září však nepřišel, proto mnozí výrobci začali postupně zlevňovat materiály a tento trend pak vydržel až do konce roku.

„Během tohoto cenově nestabilního období jsme hledali další pily a výrobce, kteří by doplnili objem materiálu pro náš prodej a zároveň přistoupili na otevřené jednání o prodejních cenách na naše pobočky. Podařilo se nám uzavřít smlouvy s několika pilami a rezervovat si jejich většinový výrobní objem za dohodnutou nákupní cenu. Naše společnost je tak pro tyto pily významným partnerem s garancí pravidelného odběru,“ prozradil ředitel Konvalina.

Začátek letošního roku společnost Dřevocentrum opět zahájila strategickým nákupem a návozem především hoblovaných materiálů. Potvrdilo se, že sázka na pevné partnerské vztahy se vyplácí, a proto je nyní schopná naskladňovat materiály v dostatečném množství, a to i takové, které jsou v současné době nedostatkové, například sibiřský modřín. Objednávky na objemy z tohoto materiálu byly pečlivě připravené s velkým předstihem již v listopadu.

„Vysoké prodejní objemy a počet poboček nás stále tlačí ke zlepšování logistiky nákupu a budování zásobních kapacit tak, aby v průběhu sezóny neohrozily naši nabídku výpadky jednotlivých sortimentů nebo rozměrů. Proto jsme se rozhodli pro nákup nového areálu v Kolíně, který je vhodný pro vybudování logistického centra. Toto centrum nám zajistí přímou distribuci v rámci prodeje přes e-shop a zlepší logistiku dodávek i méně prodávaného sortimentu na prodejní pobočky v Čechách,“ nastínil plány ředitel Dřevocentra.

Toto rozšíření skladové kapacity umožní zlepšení dodavatelského servisu dalším prodejcům, zejména stavebnin a menších prodejen. Společnost nadále pracuje i na vyhledávání vhodných areálů pro rozšíření vlastní sítě poboček, především pak ve Středočeském a Jihočeském kraji. „Věříme, že naši obchodní partneři z řad odběratelů i dodavatelů budou s touto strategií spokojeni a opět to upevní naši spolupráci i dobré vztahy,“ dodal Martin Konvalina.

Autor: | sekce: Aktuality