V souvislosti s projektem Tyčové prvky skeletu dřevostavby s využitím tvrdého dřeva, finančně podpořeného Technologickou agenturou ČR, byla rozvíjena vzájemná spolupráce MATRIX, divize Wood, Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně a Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně. Cílem bylo pomocí experimentálních mechanických analýz stanovit klíčové materiálové charakteristiky vybraných druhů listnatých dřev, vytvoření numerických modelů lepeného lamelového dřeva (BSH) s různou druhovou skladbou lamel a ověření mechanické odezvy zkušebních těles v reálných dimenzích.
Pro naplnění ambiciózních cílů projektu se spojily týmy mladých výzkumníků Ústavu nauky o dřevě a dřevařských technologií LDF MENDELU pod vedením Ing. Pavly Mocové, Ph.D. Jejich úkolem bylo stanovit elastické materiálové koeficienty vybraných listnáčů a posoudit jejich slepitelnost 1K-PUR lepidly. Další mladí vědci pod vedením prof. Marcely Karmazínové z Ústavu kovových a dřevných konstrukcí FAST VUT provedli sestavení numerických modelů, následné simulace a ověření mechanické odezvy reálných zkušebních těles.
Smyslem bylo posoudit použitelnost břízy, topolu, buku v kombinaci se smrkem, borovicí a modřínem pro výrobu materiálově kombinovaného BSH. Z mechanického hlediska jsou nejvíce namáhány povrchové lamely BSH, kvůli tomu byly dřeviny s vyšší objemovou hmotností uvažovány pro jejich zhotovení. Vzhledem k počtu vybraných dřevin a možným rozměrům BSH by bylo ověření optimální sklady vrstveného prvku experimentálně materiálově i časově náročné. Proto byl pro posouzení variant zvolen numerický přístup. Ten představuje vytvoření numerické, konečně- prvkové simulace využívající reálný elastický materiálový model stanovené testováním malých zkušebních těles bez vad získaných z radiálního řeziva vyrobených společností MATRIX.