23. 08. 20235

Novinka v Dřevocentru! Kompozitní materiál WPC s dlouholetou životností.

Novinkou v sortimentu Dřevocentra jsou dřevoplastové produkty, které se vyznačují dlouhou životností, stálobarevností a jsou prakticky bezúdržbové. K dispozici jsou zákazníkům nejen ve všech patnácti pobočkách Dřevocentra, ale nově také v e-shopu.

Pro všechny, kteří milují vzhled dřeva, ale nemohou mu věnovat každoroční péči, je novinka v sortimentu Dřevocentra vítanou alternativou. Dřevoplastový profil WPC - z anglického originálu Wood-Plastic Composite - v sobě kombinuje výhody obou zastoupených materiálů. Dřevo a plast v poměru jedna ku jedné zaručuje optimální poměr směsi pro tvarovou stálost a dlouhou životnost. Materiál odolá náročným povětrnostním podmínkám, mrazu i trvalé vlhkosti. Rovněž je rezistentní plísním, hnilobě a dřevokazným houbám. Dokonce ani brouk si na něm nepochutná.

Bosou nohou

Největší využití dřevoplastových materiálů je bez pochyby pro terasy a chodníčky okolo bazénů. To jsou místa, na kterých je běžné chodit naboso a více než kde jinde je zde zapotřebí hladkého a přitom bezpečného povrchu. Tyto požadavky splňuje kompozitní materiál dokonale. Na rozdíl od dřevěné terasy se neštěpí, netvoří třísky a v horkém létě navíc nepálí tak jako kamenná dlažba. Vyvážená kombinace zvolených materiálů i použitý reliéf zaručují nesmekavost a bezpečnou chůzi i v případě, že se na povrchu drží voda, tedy za deště nebo okolo vířivek a bazénů.

 

Není prkno jako prkno

Na trhu s dřevoplastovými produkty je možné nalézt mnoho variant profilů, dutých i plných. Dřevocentrum nabízí výhradně plné tvarovky, protože zaručují tvarovou stálost. Duté tvarovky, které jsou dostupné v běžných hobbymarketech, mají sice příznivou cenu a jsou lehké při transportu, ale jejich nedostatky se projeví již v prvních letech užívání. Dutina uprostřed profilu vytváří předěl mezi horní vrstvou, vystavenou vysokým teplotám a spodní, zastíněnou stranou. Vlivem těchto teplotních rozdílů dochází k tvorbě oblin a po čase i podélných prasklin. Oproti tomu WPC terasová prkna z nabídky Dřevocentra jsou kompaktní v celé tloušťce profilu a teplo tak prochází materiálem rovnoměrně, čímž je zaručena tvarová stabilita. Při správném postupu uložení terasových prknem poskytuje výrobce standardní záruku 10 let.

 

Čas jsou peníze

Vyšší pořizovací hodnota plných tvarovek z kompozitního materiálu bývá častým protiargumentem ve srovnání s dřevěnými prvky. To však platí pouze do okamžiku, ve kterém není do celkových nákladů zahrnuta každoroční obnova nátěru a opakované broušení odlupující se barvy. Prkna, plotovky ani terasy z WPC oproti tomu nevyžadují žádnou údržbu, odolávají slunečnímu záření a zachovají si svůj původní vzhled po desítky let. Kromě úspory času při renovaci běžných teras dochází rovněž k úspoře nákladů na čisticí prostředky. Dřevoplastový materiál se běžně omývá pouze čistou vodou, případné větší nečistoty stačí odstranit mýdlem nebo vysokotlakým čističem.

Terasy


Předností terasových prken z WPC je vysoká odolnost proti stojící vodě. Tam, kde není terasa zastřešená, působí na prkna vlivy počasí jako déšť, sníh, led nebo kroupy. V kombinaci s nerezovým spojovacím materiálem odolá terasa chloru i přípravkům na údržby vody v bazénech, dokonce i těch se slanou vodou.

 

Zakončovací lišty


Tvoří nedílnou součást každé precizně položené terasy. Díky nim působí okraje upraveně a rovněž stabilizují terasu jako celek. Použitý materiál je totožný se složením ostatních profilů tedy v poměru 50 % dřeva, 50 % polymeru a zachovává si tak všechny výhody obou materiálů.

 

Plotovky


Zmíněné benefity dřevoplastu se stejně dobře uplatní také při stavbě oplocení. Díky tomu, že je stálobarevný a odolává rozmarům počasí je skvělou volbou pro všechny, které už omrzelo nekonečné natírání plotu. V nabídce jsou k dispozici tvarovky oblé, rovné i zešikmené, tak aby korespondovaly s celkovým vzhledem domu a zahrady. Lze je využít i pro moderní ploty s horizontálně loženými prkny až do délky dvou metrů. 

 

Fasády

Fasádní profily jsou rovněž opatřeny dekorem dřeva a co do kvality a způsobu použití si nezadají s klasickými dřevěnými fasádními prkny. Vybírat je možné ze šesti různých odstínů, také u nich je samozřejmostí UV stabilita a naprostá bezúdržbovost.  

 

Spojovací klipy


Nerezové spojovací klipy vymezují spáru mezi jednotlivými terasovými prkny. Tím je zaručena termoregulace a správné odvětrávání terasy nebo fasády. Součástí klipů jsou vždy nerezové vruty, které jsou odolné vůči povětrnostním i chemickým vlivům. Stejně tak se jejich použití doporučuje i k plotovkám, aby nedocházelo skvrnám od rzi.

 

 Barevnost

Volba odstínu dřevodekoru se většinou odvíjí od barvy dalších materiálů použitých v exteriéru. V nabídce Dřevocentra je zákazníkovi k dispozici několik odstínů, přičemž mezi nejoblíbenější se řadí Teak a Original Wood, na své si však přijdou i milovnicí chladných tónů. Pro ně jsou připraveny odstíny Stone a Dark Grey – v kamenné a tmavě šedé barvě.

 

Údržba prken z WPC

 

Protože terasová ani fasádní prkna z kompozitních materiálů nepotřebují žádné speciální ošetření, doporučuje se pouze mytí čistou mýdlovou vodou, nejlépe na jaře. Materiál je, stejně jako dřevo, nutné chránit před ohněm a žhavými uhlíky. K tomuto účelu se doporučuje použití nehořlavé ochranné podložky pod gril. V případě, že dojde k poškrábání prken, například posunem terasového nábytku, je možné přebrousit rýhy jemným brusným papírem ve směru let.

Autor: | sekce: Aktuality