21. 07. 20225

OBNOVENOU KAPLIČKU BOKOUŠ HODLAJÍ VRÁTIT ZPĚT DO KRAJINY.

Plánovanou obnovu lesní kaple na Bokouši ve Velké Bukovině u Chvalkovic považuje oddíl Bokouš, Klub instruktorů a příznivců táborové základny za velkou výzvu a svůj další milník. 

Záměrem je vrátit do krajiny objekt, který dotvářel po léta její ráz. Součástí záměru je i vytvoření dobrovolnické skupiny podílející se na kompletní obnově.

Kaplička na Bokouši byla společně s poslední usedlostí místní lesovny a přilehlým sadem nedílnou součástí zdejší krajiny v okolí táborové základny, která je dnes nedílnou součástí životů mnoha dobrovolníků, vedoucích a instruktorů. Proto vznikla iniciativa, která má chuť a sílu vrátit do krajiny objekt dotvářející po léta její ráz a vypovídá o jedné lidské etapě, jež do tohoto údolí vložila svůj lidský otisk.

 

Mělo by zde být také vytvořeno místo pro odpočinek, který rovněž přiblíží historii i současnost Osady Bokouš. Součástí dobrovolnického týmu jsou i profesní odborníci. Jedním z nich je i Ing. Arch. Ondřej Kroužel, který vytvořil vizualizace možné obnovy lesní kaple, odborně posoudil její nynější stav a upravil projektovou dokumentaci.

Už v roce 2020 tady probíhaly aktivity spojené s kultivací okolního prostředí kapličky, stabilizační a udržovací práce přímo na objektu. Loni se podařila ve spolupráci s obcí Chvalkovice vybudovat opěrná zeď, která kapli chrání před ujíždějícím svahem či pod tíhou lesních strojů projíždějících po lesní cestě přímo nad ní. To byl klíčový krok pro realizaci opravy kaple.

Autor: | sekce: Aktuality