14. 06. 20235

Univerzální produkt DColor spolehlivě zajistí účinnou povrchovou úpravu dřeva

Váháte, jaký produkt použít pro povrchovou úpravu dřeva v interiérech a exteriérech? Určitě neuděláte chybu, když zvolíte vskutku účinnou novinku DColor FK 47 UV PROTECT. Tento nátěrový systém, který byl vyvinut na bázi patentu ve spolupráci společnosti MATRIX a České zemědělské univerzity, má průlomové parametry.

Dřevo jako materiál minulosti, současnosti i budoucnosti samozřejmě potřebuje údržbu, pro kterou je právě DColor ideální prostředek. Obsahuje totiž účinnou složku nanočástice zinku a také je chemickou ochranou vůči UV záření. Další velkou výhodou je jeho výrazná odolnost povětrnostním vlivům. DColor, jako bezbarvý či v odstínech přírodních dřevin, v exteriérech spolehlivě zajistí povrchovou úpravu dřevěných plotů a domů, bazénových prken, obkladů, podbití, obkladových fasádních prken, teras, schodišť, konstrukcí z masivního dřeva, zahradního a městského mobiliáře nebo dětských exteriérových hřišť.

Zároveň je dřevo obnovitelnou surovinou, tepelně izolačním materiálem a jediným stavebním produktem, který zachovává přírodní vzhled. Je to transparentní nátěrový systém pro ochranu zejména masivního jehličnatého a listnatého dřeva exponovaného v exteriéru. Cílem systému je zvýšení přirozené odolnosti povrchu dřeva vůči působení biotických činitelů, jako jsou plísně, houby a hmyz a abiotických, což jsou UV záření, kyselé deště, nízké teploty, prachové částice a vítr, jež způsobují korozi povrchu.

 

A jaké zásadní vlastnosti má hedvábně matná lazura DColor FK 47 UV PROTECT? Především dobré penetrační schopnosti s tím, že umožňuje regulaci vlhkosti ve dřevě. Kromě toho díky speciálním přísadám nano oxidů kovů a chemické UV ochrany je revolučním podkladem, který chrání dřevo proti oxidaci, a je možné ji použít i k úpravě tvrdých dřevin s vysokým obsahem silic. DColor FK 47 UV PROTECT je rychleschnoucí, po prvním nátěru dobře vysušeného dřeva je možné lazuru brousit již po třiceti minutách. Dobře proniká do vláken, má vyrovnávací efekt, čímž snižuje tvorbu skvrn a tmavých míst.

 

Díky snadné aplikaci je možné lazuru využít pro domácí i průmyslové zpracování zahrnující natírání, stříkání a máčení. Navíc je tento produkt praktický, protože je vodou ředitelný. Oproti syntetice spotřebitel nemusí kupovat drahé ředidlo, nezatěžuje odpadem z čištění štětců a hadříků životní prostředí, šetří peníze i životní prostředí.  

 

DColor FK 47 UV PROTECT, je k mání na všech pobočkách společnosti Dřevocentrum CZ, kde se na začátku června uskutečnilo školení prodejního personálu, se vyrábí v deseti odstínech a bezbarvé variantě. Tento průlomový výrobek zajišťuje skvělou péči všech druhů dřeva, která je nezbytná.

 

Všechny druhy dřeva vyžadují péči

Vždy záleží na tom, jakou povrchovou úpravu dřevo získalo již ve výrobě. Každý dřevěný výrobek může mít úpravu jinou. Podle toho je potřeba zvolit péči, ošetření, impregnaci a vhodný nátěr lazurou nebo barvou. Pokud je dřevo barvené, nepotřebuje žádné zvláštní ošetření, jen při obnově nebo poškození bude třeba lehké obroušení a přetření stejným druhem barvy. Jednou z velmi odolných úprav je lakování.

Povrch dřeva je velice odolný a nepotřebuje pravidelné ošetření. Pokud je nutné lak obnovit, musí se dokonale obrousit, dřevo upravit a přelakovat. Olej je náročnější na údržbu, ale opravy jsou jednodušší. Mořidlo zvýrazňuje krásu dřeva, ale nechrání ho. Většinou se kombinuje s lakem. Surové dřevo je nutno impregnovat, teprve poté je na řadě nátěr.

Co musíte vědět při nátěru dřeva?

Při jakýchkoliv stavebních úpravách v interiéru a exteriéru dodržujte určité postupy, abyste dosáhli kýženého výsledku. Jinak tomu není ani u nátěru dřeva, ať už jde o plot kolem pozemku nebo starší dřevěné židle z kuchyně. Vždy tomu předchází řádná příprava podkladu, výběr barvy a správná aplikace produktu.

Příprava podkladu

Úplně prvním krokem při práci s dřevem je vždy odstranění starého nátěru a poctivá příprava podkladu. Nejdříve tedy bruskou nebo brusným papírem zbavte dřevo barvy či laku. K tomu lze použít také speciální roztoky pro odstranění nátěrů, případně můžete původní barvu opálit horkovzdušnou pistolí. Dalším krokem je srovnání celého podkladu. Zejména u venkovního dřeva, například u plotů a u staršího nábytku z masivu dochází k odštipování menších kousků dřeva. Vzniklé dírky před použitím nového nátěru vyplňte tmelem. Ten může pomoci i při srovnání povrchových rýh a nerovností. Nezapomeňte dřevo po zaschnutí tmelu znovu přebrousit.

Nezbytným základem je impregnace

Po pečlivém zbroušení povrchu přistupte k prvnímu nátěru. Ten by měla za všech okolností vždy tvořit impregnace, jež má několik důležitých úkolů. V první řadě dojde k jakémusi „napití“ podkladu, čímž se sníží jeho nasákavost. Díky tomu nebude dřevo sát tolik barvy či laku a zároveň rychleji uschne. Další úlohou impregnace je ochrana před rozmanitými vlivy, jako jsou vlhkost, plísně, dřevokazné houby a hmyz. Impregnační nátěr nanášejte zpravidla štětcem či válečkem. Menší kousky dřeva můžete do tekutiny přímo namáčet. Poté materiál nechte řádně proschnout.

Volba nátěru

Při natírání stěn v interiéru zvolte pouze klasickou barvu. To však není případ dřeva. Tento úžasný přírodní materiál můžete vylepšit mnoha přípravky, zejména klasickými krycími barvami v různých odstínech, lazurami, oleji, olejovými lazurami a laky. Každý z nátěrů má svá pro a proti. Záleží, jaký výsledek očekáváte. Chcete, aby zůstala textura dřeva viditelná? V tom případě sáhněte po lazuře nebo oleji. Pokud naopak toužíte po zajímavých odstínech, které doplní styl interiéru, bude tou správnou volbou krycí barva. Na závěr byste měli natíraný povrch ošetřit bezbarvým lakem. Ten nanášejte po úplném zaschnutí lazury nebo barvy přímo na povrch. Docílíte tak komplexní ochrany dřeva nejen před povětrnostními vlivy či škůdci, ale také před mechanickým vnějším poškozením. I zde však máme možnost volby vzhledu. Lak totiž může být matný či lesklý.

Vhodné pomůcky k nanášení nátěrů

Nákupem kvalitních pomůcek pro nanášení barvy, laku a lazury ušetříte spoustu práce a času. Klasickou krycí barvu nanášejte štětcem, válečkem nebo stříkací pistolí. U lazury se doporučuje použít štětec s přírodními štětinami. Pokud k ošetření dřeva zvolíte přírodní olej, nanášejte jej měkkým hadříkem či houbičkou. Pro správnou volbu pomůcek k nanášení nátěru si vždy přečtěte doporučení výrobce na etiketě produktu.

Jak často dřevo natírat?

Je třeba zdůraznit, že jedním nátěrem vaše práce nekončí. Materiál pracuje, s nábytkem se manipuluje a dřevo v exteriéru podléhá povětrnostním podmínkám. Proto povrchy ošetřujte a natírejte opakovaně. Doba mezi dvěma nátěry závisí zejména na typu zvoleného nátěru. U lazur se k obnově uchylujte jednou za tři až pět, při použití laku stačí obnovení po pěti až osmi letech.

BOX

Dubové dřevo

Dřevo z dubů je velmi krásné a žádané nejen v minulosti, ale i v současné době. Jeho letokruhy jsou úzké a velmi dobře rozlišitelné barvou. Struktura je výrazná, dává dřevu divoký a surový vzhled. Jde o tvrdý a pevný materiál, který dobře odolává všem povětrnostním podmínkám. Nejvíce je dřevo z dubu oblíbené v nábytkářství i ve stavebnictví. Dubový stůl, postel nebo dubová prkna na podlahu jsou zkrátka nadčasová záležitost.

Modřínové dřevo

Modřín je velice odolný a dobře zvládá výkyvy teplot, sucha a vlhka i další povětrnostní podmínky. Je o něco tvrdší než ostatní dřeva jehličnanů. Kresba modřínu je velmi výrazná, barvy v letokruzích se střídají z okrové do smetanové. Obsahuje také velké množství malých suků, což dřevo dělá na pohled zajímavějším. Vyrábějí se z něj modřínová prkna využívaná ve stavebnictví i pro masivní nábytek.

Smrkové dřevo

Smrk má výraznou kresbu s četnými letokruhy a suky. Přesto je to poměrně měkké, ale pevné dřevo, s oblibou se používá v nábytkářství, hlavně však ve stavebnictví, kde je snad nejpoužívanějším dřevem vůbec. Velmi dobře se totiž opracovává všemožnými způsoby. Je také základní surovinou pro výrobu papíru.

Autor: | sekce: Aktuality