Zároveň je dřevo obnovitelnou surovinou, tepelně izolačním materiálem a jediným stavebním produktem, který zachovává přírodní vzhled. Je to transparentní nátěrový systém pro ochranu zejména masivního jehličnatého a listnatého dřeva exponovaného v exteriéru. Cílem systému je zvýšení přirozené odolnosti povrchu dřeva vůči působení biotických činitelů, jako jsou plísně, houby a hmyz a abiotických, což jsou UV záření, kyselé deště, nízké teploty, prachové částice a vítr, jež způsobují korozi povrchu.
A jaké zásadní vlastnosti má hedvábně matná lazura DColor FK 47 UV PROTECT? Především dobré penetrační schopnosti s tím, že umožňuje regulaci vlhkosti ve dřevě. Kromě toho díky speciálním přísadám nano oxidů kovů a chemické UV ochrany je revolučním podkladem, který chrání dřevo proti oxidaci, a je možné ji použít i k úpravě tvrdých dřevin s vysokým obsahem silic. DColor FK 47 UV PROTECT je rychleschnoucí, po prvním nátěru dobře vysušeného dřeva je možné lazuru brousit již po třiceti minutách. Dobře proniká do vláken, má vyrovnávací efekt, čímž snižuje tvorbu skvrn a tmavých míst.
Díky snadné aplikaci je možné lazuru využít pro domácí i průmyslové zpracování zahrnující natírání, stříkání a máčení. Navíc je tento produkt praktický, protože je vodou ředitelný. Oproti syntetice spotřebitel nemusí kupovat drahé ředidlo, nezatěžuje odpadem z čištění štětců a hadříků životní prostředí, šetří peníze i životní prostředí.
DColor FK 47 UV PROTECT, je k mání na všech pobočkách společnosti Dřevocentrum CZ, kde se na začátku června uskutečnilo školení prodejního personálu, se vyrábí v deseti odstínech a bezbarvé variantě. Tento průlomový výrobek zajišťuje skvělou péči všech druhů dřeva, která je nezbytná.
Všechny druhy dřeva vyžadují péči
Vždy záleží na tom, jakou povrchovou úpravu dřevo získalo již ve výrobě. Každý dřevěný výrobek může mít úpravu jinou. Podle toho je potřeba zvolit péči, ošetření, impregnaci a vhodný nátěr lazurou nebo barvou. Pokud je dřevo barvené, nepotřebuje žádné zvláštní ošetření, jen při obnově nebo poškození bude třeba lehké obroušení a přetření stejným druhem barvy. Jednou z velmi odolných úprav je lakování.
Povrch dřeva je velice odolný a nepotřebuje pravidelné ošetření. Pokud je nutné lak obnovit, musí se dokonale obrousit, dřevo upravit a přelakovat. Olej je náročnější na údržbu, ale opravy jsou jednodušší. Mořidlo zvýrazňuje krásu dřeva, ale nechrání ho. Většinou se kombinuje s lakem. Surové dřevo je nutno impregnovat, teprve poté je na řadě nátěr.
Co musíte vědět při nátěru dřeva?
Při jakýchkoliv stavebních úpravách v interiéru a exteriéru dodržujte určité postupy, abyste dosáhli kýženého výsledku. Jinak tomu není ani u nátěru dřeva, ať už jde o plot kolem pozemku nebo starší dřevěné židle z kuchyně. Vždy tomu předchází řádná příprava podkladu, výběr barvy a správná aplikace produktu.
Příprava podkladu
Úplně prvním krokem při práci s dřevem je vždy odstranění starého nátěru a poctivá příprava podkladu. Nejdříve tedy bruskou nebo brusným papírem zbavte dřevo barvy či laku. K tomu lze použít také speciální roztoky pro odstranění nátěrů, případně můžete původní barvu opálit horkovzdušnou pistolí. Dalším krokem je srovnání celého podkladu. Zejména u venkovního dřeva, například u plotů a u staršího nábytku z masivu dochází k odštipování menších kousků dřeva. Vzniklé dírky před použitím nového nátěru vyplňte tmelem. Ten může pomoci i při srovnání povrchových rýh a nerovností. Nezapomeňte dřevo po zaschnutí tmelu znovu přebrousit.