29. 08. 20225

Včelař zvítězil v soutěži "Nebuď dřevo" s unikátním APIdomkem

Soutěž "Nebuď dřevo", kterou vyhlašuje společnost Dřevocentrum CZ, zná svého vítěze. Stal se jím včelař Petr Holeček, který z materiálu zakoupeného v hodonínské pobočce postavil APIdomek, tedy speciální včelnici určenou k relaxaci a načerpání sil.

Pro autora nejlepšího projektu byla připravena cena v podobě poukazu na výraznou slevu související s nákupem materiálu, kterou mu předal ředitel Dřevocentra CZ Martin Konvalina.

Nápad postavit apidomek vznikl shodou okolností, když loni na podzim včelař Holeček hovořil se svým dodavatelem kvalitního medu na téma zdraví a příroda. Právě v tom okamžiku se zrodila myšlenka postavit včelnici, v níž by se dalo odpočívat a z včelstev nabrat sílu a energii. „Na internetu jsem našel několik apidomků, ale většinou na komerční bázi. My jsme chtěli postavit takový domek, aby příchozí člověk dostal plnou dávku včelího prostředí a nejsilnějších mikrovibrací. Naši předkové tuto přednost včel využívali již dávno, kdy se spávalo na úlech,“ vysvětlil včelař. Podle něj však dnes není jednoduché sehnat člověka, který by byl schopen tento domek postavit, proto se rozhodl vytvořit si ho svépomocí.

Neskutečně zručný a šikovný včelař přes zimu připravil základní korpus stavby, který byl na jaře postaven na zemní vruty. „Dva měsíce nám trvalo dokončení obkladů, střecha a vnitřní prostor,“ řekl Holeček s tím, že už od začátku byla plánována dvě lůžka. Pod nimi jsou čtyři úly a v každém z nich zhruba 40 tisíc včel. „Úly se musely upravit tak, aby se s nimi dalo dobře manipulovat. Vrchní deska je nahrazena jemným pletivem, aby docházelo k cirkulaci vzduchu. Na úlech je položen rošt na ležení s mezerami mezi deskami, který je zespodu chráněn jemným pletivem proti včelám. Postele jsme postavili tak, aby nebyly spojeny s úly a nedocházelo k rušení včel,“ vysvětlil Holeček.

Apidomek je speciální dřevěná včelnice o malé rozloze, kde jsou po jeho delších stranách instalována včelstva. Lůžko uvnitř s přírodní matrací je vytvořeno z dřevěného roštu se zasíťovanými otvory nad úly se včelstvy. Návštěvník tohoto stavení se stává součástí včelstva, ale je stále v bezpečí od včelích žihadel. Apidomek vyzařuje včelí energii a speciální mikroklima, vzduch uvnitř má pozitivní vliv na dýchací systém člověka, zmírňuje projevy pylových alergií, astmat, chronických zánětů, posiluje imunitu. Navíc včelstvo působením křídel víří vzduch a rozptyluje elektrické částice do okolí, což snižuje glykemii, zlepšuje zažívací potíže či kožní problémy. Biopole včel je identické s lidským a má vliv na zlepšení krevního tlaku, činnosti mozku a srdce.

Na velkou skupinu lidí působí bioenergetika tak, že se cítí po ležení odpočatí a svěží, kromě toho uklidňuje hyperaktivní a autistické děti. „Z vlastní zkušenosti můžu skoro všechno potvrdit. V apidomku ležím skoro každý den zhruba dvě hodiny, rychle usnu a minimálně jednu hodinu vydatně spím. Cítím se pak odpočinutý, přestaly mě bolet klouby i ramena, lépe se mně dýchá. Musím říci, že to byl zvláštní pocit, když jsem poprvé otevřel dveře apidomku, ucítil vzduch prosycený medem, lehl si a vnímal hukot pracujících včel pod sebou,“ dodal vítěz soutěže Nebuď dřevo.

Autor: | sekce: Aktuality