V souvislosti s tímto projektem, který je financovaný z programu Horizont 2020 a končí v prosinci letošního roku, se nedávno uskutečnilo mezinárodní online setkání, jehož organizátorkou byla Ing. Jitka Meňházová, Ph.D., z Ústavu Lesnické a dřevařské ekonomiky a politiky Mendelovy univerzity v Brně. Za společnost MATRIX se setkání zúčastnil Martin Mandys, ředitel divize WOOD. On-line setkání s názvem Join New Research Avenues Definition – Připojte se k nové definici výzkumných cest bylo zaměřeno na definování nových výzkumných cest na základě již společných výzkumných aktivit.
Mezi ně patří samofinancování lesnicko-dřevařského sektoru pod vlivem klimatických změn, ekonomická produkce a možnosti využití méně známých druhů dřevin, návrhy nových strategií v lesním hospodářství a plánování, zdravotní stav a vitalita lesů pod vlivem klimatických změn a různé přístupy k hospodaření, vliv úbytku lesů a klimatických změn na vztahy s veřejností a perspektivu společnosti a mnoho dalších.
Projekt ASFORCLIC měl a do konce roku stále má cíl výrazně zvýšit výzkumnou excelenci Lesnické a dřevařské fakulty (LDF) MENDELU a etablovat ji jako evropskou výzkumnou jedničku, určovatelku trendů a vědecké centrum v oblasti výzkumu zaměřeného na dopady klimatických a globálních změn na lesnictví a aplikace dřeva.
Tento projekt hraje významnou roli při zlepšování výzkumného a inovačního profilu fakulty, pomáhá vytvářet nové výzkumné aliance a zlepšuje příležitosti pro mladé výzkumníky. Jeho cílem bylo identifikovat strategie, které pomohou lesnickému sektoru reagovat na globální klimatickou změnu. Proto byla jádrem projektu multidisciplinární opatření týkající se pěstování méně často využívaných druhů dřevin a jejich možné aplikace v praxi. Tým výzkumníků se zaměřil na otázky diverzifikace stanovišť, klimatické parametry ovlivňující limity růstu lesních dřevin a opatření na dostupnost vody. Mezi klíčové oblasti patří i dopad klimatické změny na vlastnosti dřeva. Nedílnou součástí, v rámci projektu, byla také analýza ekonomických dopadů na lesnický a dřevařský průmysl.
Výzkumná témata a silný výzkumný tým pokrývající celý hodnotový řetězec směřovaly k dosažení tohoto specifického úkolu a snažily se posílit výzkumný ekosystém v rozšiřující se instituci. Poznatky získané během realizace projektu mohou být využity mimo jiné pro dosažení cílů udržitelného rozvoje (SDGs) stanovených Organizací spojených národů, zejména SDGs 15: Život na zemi, který je zaměřen na „Udržitelné obhospodařování lesů, boj proti diverzifikaci, zastavení a zvrácení degradace půdy, zastavení ztráty biologické rozmanitosti.
"Současný stav středoevropského lesnictví a náročná budoucnost
Na základě historických a současných podmínek středoevropského lesnictví je nutné transformovat a stabilizovat lesy prostřednictvím úpravy struktury lesa, a to zejména v kontextu měnících se faktorů prostředí, které ovlivňují nejen dominantně zdravotní stav, ale i množství a kvalitu dřeva. Rychle se měnící klimatické faktory, jako je globální změna klimatu (GCC) a další způsobené člověkem, které ovlivňují lesy jako způsob hospodaření zemědělců, znečištění ovzduší, emise oxidů dusíku, ozónu, depozice dusíku a podobně. Nově se objevující škůdci a patogeny v důsledku globálního obchodu a změny klimatu představují rostoucí hrozbu pro ekosystémy včetně lesů mírného a boreálního pásma.
Lze očekávat, že v důsledku klimatických změn dojde k proměně lesů, což bude mít za následek vznik různých a nových surovin, které je třeba zpracovat a upravit pro pozdější uplatnění jako výrobky na trhu. To povede nejen ke změně našich lesů a poté k vytvoření lesa budoucnosti, ale také k celému přístupu oběhového hospodářství a biohospodářství. Politici a činitelé s rozhodovací pravomocí na všech úrovních to musí zohlednit ve svých budoucích strategiích.
Nezbytnou reakcí jsou souběžné změny ve struktuře pracovních míst, akceptace lesů a krajiny pro rekreaci, ochranu přírody, dodávku a kvalitu sladké vody, stejně jako čistý vzduch a pohodu či zdraví lidí. Změní se biodiverzita, a to nejen stromů, ale i vegetace a volně žijících živočichů, včetně hmyzu a hub jako saprofytů nebo parazitů v běžném biocyklu nebo při kalamitách. V návaznosti na tyto změněné podmínky produkce v lesích se podaří změnit nakládání s biologickými materiály, což vyžaduje také změny v celém hodnotovém řetězci, nové úpravy zpracování dřeva a aplikační kroky.
Tyto změny materiálů a úpravy využití se týkají především:
- materiálového posunu od převládajících jehličnatých dřevin k listnatým nebo smíšeným porostům
- vyššího využití dříve méně používaných dřevin
- většího výskytu teplomilných dřevin přizpůsobených suchu a jejich materiálového využití s ohledem na jejich přirozenou invazivní tendenci v prostředí
- vyšších nároků na dodávky vysoce trvanlivých místních dřevních materiálů na výměnu neudržitelných trvanlivých druhů listnatých dřevin ze subtropických nebo tropických oblastí, zejména druhů podle dohody CITES